Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Dobiegniewa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje zadanie z myślą o wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z miasta i poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, jednak wiele innych korzyści widzą również lokalne władze. Co zyska Dobiegniewo dzięki obejściu?
Obwodnica Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22 powstanie w formule
Projektuj i buduj. W połowie marca GDDKiA otworzyło oferty w przetargu na inwestycję.
Zgłosiło się siedmiu chętnych, spośród których teraz zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę.
Mieszkańcy i władze miasta już teraz nie mogą się doczekać przyszłej obwodnicy. O ocenę inwestycji spytaliśmy w miejskim ratuszu. Stanowisko miasta przedstawił nam zastępca burmistrza Dobiegniewa Marcin Zbrzyzny.
Szereg korzyści dla Dobiegniewa
Zastępca burmistrza wskazuje, że budowa obwodnicy Dobiegniewa wpłynie na mieszkańców i samo miasto na kilka sposobów, w większości w sposób pozytywny. Przede wszystkim będzie to poprawa jakości życia mieszkańców.
– Obwodnica pozwoli na skierowanie ruchu tranzytowego poza centrum Dobiegniewa, co znacząco zmniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza w samej miejscowości. Mieszkańcy będą mieli mniejsze problemy z codziennymi korkami i intensywnym ruchem, co może wpłynąć na poprawę komfortu życia. Mniejsza liczba pojazdów w obrębie miasta to także większe bezpieczeństwo, zwłaszcza dla pieszych i dzieci – wymienia Zbrzyzny.
Dodaje, że również obwodnica poprawi dostępność miasta – zwłaszcza dla osób podróżujących do innych miejscowości w regionie – a zwiększenie przepustowości oraz skrócenie czasu podróży może przyciągnąć turystów, inwestorów oraz nowych mieszkańców, co z kolei wpłynie na rozwój gospodarki. Zbrzyzny uważa ponadto, że lepsza komunikacja może też wspierać rozwój lokalnych firm i usług poprzez dotarcie do szerszego rynku.
– Obwodnica może stanowić impuls do dalszego rozwoju infrastruktury w regionie. Może to przyciągnąć inwestycje, zwłaszcza w branżach związanych z transportem, handlem, a także logistyką, dzięki łatwiejszemu dostępowi do szerszej sieci dróg krajowych i międzynarodowych. Może to również prowadzić do wzrostu liczby miejsc pracy w samej miejscowości i jej okolicach, a gmina Dobiegniew, położona w malowniczej części lubuskiego, może stać się bardziej atrakcyjna turystycznie, dzięki lepszej komunikacji. Obwodnica ułatwi dojazd turystom, a w połączeniu z odpowiednim rozwojem infrastruktury turystycznej – jak hotele, pensjonaty czy atrakcje – przyciągnie większą liczbę odwiedzających – przekonuje polityk.
Potencjalnych korzyści dla regionu nie brakuje i zdaje się, że negatywne skutki przy nich są znikome. Zastępca burmistrza jedyne ryzyko wskazuje jedynie w ewentualnych trudnościach w czasie budowy obwodnicy, co może skutkować zmianami w organizacji ruchu czy uciążliwościami związanymi z pracami. Przyszłe zyski zdają się być jednak znacznie większe.
Lepsze połączenia drogowe przez obwodnicę
Marcin Zabrzyzny wskazuje na poprawę komunikacyjną miasta z całym regionem. Stanie się to możliwe, dzięki lepszym połączeniom drogowym z innymi trasami. Przedstawiciel ratusza wskazuje na trzy główne drogi: drogę krajową nr 22 – w której ciągu będzie obwodnica – a także drogi wojewódzkie nr 160 i 161.
– Obwodnica będzie istotnym elementem w kontekście drogi krajowej nr 22, która łączy zachodnią część Polski ze wschodnią, przebiegając z Kostrzyna nad Odrą przez miasta takie jak Gorzów Wielkopolski, Strzelce Krajeńskiej, Wałcz, Malbork, Elbląg. Dzięki obwodnicy, ruch tranzytowy na odcinku przez Dobiegniew zostanie skierowany na nową trasę, co umożliwi płynniejszy i szybszy przejazd, szczególnie dla kierowców podróżujących na trasach międzynarodowych. Połączenie DK22 z obwodnicą umożliwi łatwiejszy dojazd do i z głównych arterii komunikacyjnych w regionie – przekonuje Zabrzyzny.
DW160 to z kolei droga, która prowadzi z miasta w kierunku południowo-wschodnim do Drezdenka. To połączenie zyska na płynności, poprzez przeniesienie ruchu na obwodnicę. Tym samym na tej trasie również dojdzie do skrócenia czasu przejazdu .
Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku DW161 biegnącej na północny zachód od Dobiegniewa. Droga zyska na znaczeniu jako bardziej bezpieczna i mniej obciążona trasa, co – zdaniem wiceburmistrza – może przyczynić się do jej dalszego rozwoju i poprawy dostępności transportu lokalnego i regionalnego.
Czego potrzebuje Dobiegniewo?
Obwodnica Dobiegniewa jest zatem niewątpliwie inwestycją najbardziej wyczekiwaną przez władze i mieszkańców, jednak Zabrzyzny wskazuje również na mniejsze zadania, które powinny zostać zrealizowane w najbliższym czasie,.
Przede wszystkim jest to poprawa infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, co poprawi jakość życia mieszkańców i zwiększy atrakcyjność Dobiegniewa jako miejsca turystycznego. Przy czym ścieżki rowerowe powinny powstać nie tylko w samym mieście, ale też w jego okolicach, łącząc się z turystycznymi szlakami rowerowymi.
Poza tym miastu przydałaby się większa liczba parkingów, z uwagi na rosnącą liczbę samochodów w Dobiegniewie oraz liczbę turystów. Równie ważne dla Zabrzyznego jest utworzenie stacji ładowania samochodów elektrycznych.